0903 251 380

vesna@vesnanatur.sk

Na objednávku

Vstupnou bránou respiračných vírusových infekcií je sliznica nosa a úst. Vírus nevdýchnete priamo do pľúc či priedušiek. Prvý kontakt s vírusmi je práve spomenutá sliznica. Ako ju posilniť a ochrániť?

Vitamín A

Zdrojom v tuku rozpustného Vitamínu A je alfa-karotén, beta-karotén a lykopen, čo sú oranžové a červené farbivá v potravinách. Vitamín A vzniká z provitamínu A, teda hlavne z betakaroténu.

Potraviny s vysokým obsahom provitamínu A sú:

  • Varené sladké zemiaky (bataty)
  • Zimná tekvica (varená)
  • Mrkva (surová)
  • Sladká paprika červená (surová)
  • Cvikla (surová aj varená)

Denná dávka Vitamínu A pre posilnenie stien slizníc je aspoň 2000 mcg.

Zinok

Dostatok zinku je predpokladom dobre fungujúceho imunitného systému. Prispieva k podpore prenosu informácii medzi bunkami pre optimálnu imunitnú odpoveď a spustenie obranných mechanizmov. Tento minerál je okrem iného veľmi potrebný k funkcii čuchu a chuti, častokrát práve akási otupenosť chute a čuchu je prvým signálom, že s hladina zinku v organizme je nízka.

Už 15 mg zinku v kombinácii s 1000 mg Vitamínu C napomáha chrániť sliznicu a jej imunitnú reakciu.

Pokiaľ ide práve o ochranu sliznice, je vhodné zvoliť tento minerál v „cmúľanej“ verzii alebo lipozomálnej forme. Pri lipozomálnej forme (má na rozdiel od bežných foriem až 6-krát vyššiu vstrebateľnosť) je dobre trošku popremieľať tekutinu v ústach predtým ako ju prehltnete.

Selén

Selénu nepotrebujeme veľa, napriek tomu nám často chýba. Pritom je veľmi dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, štítnej žľazy, ochranu buniek alebo k dobrému stavu vlasov a nechtov.

V potravinách je možné nájsť stopy selénu v rybách, morských plodoch, strukovinách, avokáde, dostáva sa do nich cez pôdu a vodu, ktorá však už nie je taká bohatá na selén ako to bolo kedysi.

Pritom priemerná denná odporúčaná dávka je u žien 60 mcg a u mužov 70 mcg.

Probiotiká

Tu sa nejdem rozpisovať, verím že každý vie o dôležitosti probiotík pre obnovu črevnej mikroflóry, ktorú si často znižujeme (antibiotiká, priemyselne vyrábané potraviny,…).

Viete čo Vám skutočne chýba?

Analýza obsahu základných stavebných látok v tele pomocou kvantovej magnetickej rezonancie Vám to povie.

Ukážky výstupu z analýzy:

Ak chcete analýzu absolvovať, neváhajte ma kontaktovať.

Zdieľajte s priateľmi