Dýchacie orgány zabezpečujú predovšetkým príjem kyslíka zo vzduchu a vylučovanie niektorých plynov (najmä oxidu uhličitého). Za 24 hodín prejde dýchacími cestami 10 000 – 14 000 litrov vzduchu.
Pri liečbe chorôb dýchacích ciest má už dávno tradíciu fytoterapia. V časoch, keď lekárska veda nemala k dispozícii spoľahlivé vyšetrovacie metódy, opierala sa diagnostika i terapia o ľahko zistiteľné príznaky, z ktorých je najvýznamnejší kašeľ.

Tussis (kašeľ) najčastejšie vyvolávajú choroby horných alebo dolných dýchacích ciest, zriedkavejšie ochorenia pohrudnice. Okrem toho môže kašeľ sprevádzať aj srdcové choroby, nervové poruchy, alergia, astma a pod.
Pri suchom zápale dýchacích ciest, zápale pohrudnice, nebezpečenstve krvácania z pľúc a pri iných chorobách bez expektorácie, je vhodné kašľový reflex tlmiť. Antitusiká (látky tlmiace kašeľ) sa nesmú podávať pri viaznucej expektorácii.
Pri zápale dýchacích ciest sa podávajú expektoranciá – t.j. látky na podporenie tvorby a vylučovania ochranných hlienov. Tie pôsobia na sliznicu žalúdka a aktivuje sa reflex vracania, ktorý nervovou cestou vyvoláva vylučovanie sekrétov, hlavne z priedušiek. Aj z tohto dôvodu sa neodporúča používať látky na expektoráciu dlhodobejšie.
Jedným z najbezpečnejších spôsobov vylučovania sekrétov z dýchacích ciest je použitie éterických olejov, ktoré miernym dráždením vyvolávajú výdatnejšiu sekréciu. Súčasne zrýchľujú pohyb riasiniek, a tým zlepšujú posúvanie sekrétov. Dezinfekčnými účinkami pôsobia priamo na zapálenú sliznicu.
Expektoračne, sekretomotoricky a antisepticky pôsobia hlavne:
- Cibuľa
- Cesnak
- Aníz
- Fenikel
- Medovka
- Majoránka
- Oregano
- Materina dúška
- Tymian
Silnejší účinok majú jarné výhonky z týchto ihličnatých stromov, vhodnejšie však tiež na inhaláciu: Borovica lesná, Borovica horská, Jedľa biela, Smrek obyčajný, Smrekovec opadavý. Pri dlhodobom vnútornom používaní totiž môžu poškodovať obličky.
Pri dráždivom zápale horných dýchacích ciest sa odporúčajú aj „slizové“ liečivá, ktoré v kontakte so zapálenou a podráždenou sliznicou tlmia senzitívne nervové zakončenia, čím zmierňujú kašľový reflex. Patria sem hlavne: Ibištek lekársky (listy), Slez (listy), Mak vlčí (kvet), Skorocel (listy), Divozel (kvet), Veronika lekárska, a iné.
Rôzne ochorenia dýchacích ciest ako sú Akútna infekčná nádcha, Chronická nádcha, Peľová nádcha, Akútny zápal hrtana, Zápal priedušnice a priedušiek, Zápal pľúc či Zápal pohrudnice vyžadujú vždy individuálny prístup a správnu kombináciu rastlinných účinných látok.
Aromaterapia
V prípade infekcie a ochorení dýchacích ciest odporúčam hlavne inhaláciu, najjednoduchšie je nakvapkať si zopár kvapiek esenciálneho oleja do difuzéra či priamo inhalovať. Vhodné sú aj nápoje a natieranie esenciálnych olejov.
Napoj pri suchom kašli
Potrebujete: 2 kvapky Eukalyptového EO, 2 kvapky Citrónového EO, 2 PL medu
Postup: zmes dáte 1,5 dcl teplej vody, rozmiešate
Použitie: pomaly popíjate po dúškoch.
- Chrbát a hrudník natierate zmesou: 3 kvapky Eukalyptového EO, 2 kvapky Tymianového EO a 10 ml nosného oleja.
Kvapky pri vlhkom kašľom s vykašliavaním hlienu
Potrebujete: 2 kvapky Eukalyptového EO, 2 kvapky zázvorového EO, 1 kvapka Tymianového EO, 1 kvapka Čajovníka, 1 PL medu
Postup: zamiešajte
Použitie: užívajte po kvapkách.

Zmes esenciálnych olejov vám rada pripravím ?
Poznámka: pre vnútorné užívanie esenciálnych olejov je dôležitá ich čistota a terapeutická kvalita, oleje si môžete priamo u mňa objednať.
Fytoterapia
Môžete si pripraviť sirup či zmes sušených bylín a popíjať. Uvediem jednoduché recepty.
Cibuľový sirup na okamžitú spotrebu

Potrebujete: 2 veľké cibule, med (či obyčajný cukor), citrón (ja nepoužívam).
Postup: cibule nakrájate na drobno, zalejete 5 PL lyžicami medu, pridáte na plátky nakrájaný citrón ak chcete a necháte celú zmes odležať 2-3 hodiny. Zlejete, cibuľu riadne vyžmýkate, aby ste z nej dostali čo najviac účinnej látky a hotovo.
Použitie: každé 2-3 hodiny si dáte 1 čajovú lyžicu.
Odporúčanie: sirup neodkladajte, treba ho v ten deň spotrebovať a na druhý deň pripraviť čerstvý. Môžete si ale prípravu spraviť večer a ráno už sirup zliať.
Cesnakový sirup na po roka

Potrebujete: 150 g medu, 150 ml jablčného octu, 1 hlavičku cesnaku, 2 čajové lyžičky anýzu
Postup: do čistej nádoby si dáte med a ocot, dobre premiešate, pridáte pretlačený cesnak a rozdrvený aníz, premiešate a nádobu uzavriete. Zmes odložíte na týždeň do chladničky a aspoň raz za deň pretrepete. Po týždni preceďte do sterilizovanej fľaše.
Použitie: 3 x denne jednu čajovú lyžičku
Odporúčanie: Sirup vám v chladničke vydrží pol roka, nezabudnite si poznačiť, dokedy ho môžete bezpečne používať.
Čaj na kašeľ
Potrebujete 5 g z každej bylinky: Baza čierna (kvet), Lipa (kvet), Kamilky (kvet), Divozel (kvet), Prvosienka (kvet).
Postup: bylinky zmiešate a na odvar použijete 1 PL zmesi na šálku vody
Použitie: 3x denne (odpíjate si zo šálky, nie 3 šálky denne ?)
Homeopatia
Správnou aplikáciou homeopatík sa môžete zbaviť kašľa do 24 hodín. Tento výber však nie je jednoduchý a nebudem písať všeobecné rady, uvediem zopár najdôležitejších liekov: Bryonia, Causticum, Kalium carbonicum, Pulsatilla, Rumex, Aconit, Allium cepa, Arsenicum album. Vhodných je však aj mnoho ďalších.

Pre správny výber ma neváhajte kontaktovať, alebo oslovte svojho homeopata/homeopatku. Pre výber sú dôležité nasledujúce informácie:
- Čas kedy sa kašeľ zhoršuje či zlepšuje
- Vplyv počasia na kašeľ
- Poloha v ktorej je kašeľ horší a v ktorej lepší
- Vonkajšia príčina, ktorá kašeľ vyvolá (napríklad kašeľ sa zhorší jedením)
- Aktivity, ktoré majú vplyv na zlepšenie/zhoršenie kašľa
- Typ kašľa
- V prípade vykašliavania hlienov aj ich farba
Nezabúdajte na to, že sme rôzny a tak isto treba pristupovať aj k zdravotným problémom, to čo zaberie jednému, nemusí inému. Ak by ste potrebovali poradiť, či mali otázky, neváhajte ma kontaktovať.